Ostré nože díky brouskům – jak správně vybírat a používat?

Je to klišé, ale opravdu platí: ostrý nůž je nejlepší kuchařův pomocník. Aby však náš nůž byl čistý a bezpečný, je důležité, aby byl pravidelně broušen. Jak se správně starat o své nože, jakou zvolit velikost a jaké jsou nejlepší značky? To vše se dozvíte v našem článku.

Výběr nože

Především musíme zvolit správnou velikost nože – ta by měla odpovídat naší ruce a způsobu, jakým nožem pracujeme. Jsou nože drobné, střední i velké, vybírat můžeme podle toho, co rádi vaříme, jaký máme stůl a jaké máme zvyky.

Důležitá je i značka nože, nejlépe je zvolit renomovanou, protože ta většinou vyhovuje všem standardům a je kvalitní. Mezi nejoblíbenější patří například Wüsthof, Zwilling, F. Dick nebo iNox.

Břit a ostrý nůž

Ostrý nůž se zdá být samozřejmostí a pro kuchaře nutností. Bohužel, často ho máme tupý. Přestože nůž funguje v podstatě pořád stejně, jakmile se stane tupým, stává se nebezpečným – řežeme pak tlaku a netmavíme od krve. Proto musíme pečovat o jeho ostří, pravidelně ho brousit na broušení nůžek a dbát na jeho skladování.

Výhodou ostrých nožů je samozřejmě rychlost a snadnost řezání, taktéž kuchyňskou desku, kterou nezničíme. Břitý nůž totiž těsně zahrne povrch, na kterém řežeme, tím pádem neusnadňuje odjímat potraviny.

Broušení nožů

Broušení nožů je zdánlivě jednoduchá věc, bohužel při nesprávném provedením můžeme nůž definitivně zničit. Proto bychom měli minimalizovat možnost jeho poškození a raději si pořídit vodovodní, brusný a brouskovací kameny – vše důležité pro správné broušení nože. Pokud se nám to zdá složité, navštivme nožíře, který náš nůž pořádně ošetří.

Důležitou věcí je také ukládání nože – nůž bychom nikdy neměli házet do šuplíku, kde se bude nakládat s dalšími noži a může dojít k jeho poškození. Měli bychom si pořídit nůžovou lištu, nebo nůž uložit do předem určené základny a samostatného pouzdra.

Nyní už víte, jak vybírat a používat ostré nože, a jak se o ně starat, aby vám posloužily co nejdéle. Nezapomeňte, že dobré kuchařské nože jsou investicí a v domácnosti se vám budou hodit často, proto neváhejte a pořiďte si kvalitní nože od renomovaných značek. A pro kvalitní nože se podívejte na kontiki.cz.